Leczenie

Profilaktyka stomatologiczna

Celem profilaktyki stomatologicznej jest  zachowanie zębów w dobrym stanie przez całe życie pacjenta, bez stosowania inwazyjnych metod leczenia. Płytka bakteryjna gromadzi się na powierzchni zębów wkrótce po ich umyciu. Nieprawidłowo usuwana  doprowadza do osadzania się osadów i kamienia nazębnego.

W gabinecie MiDent  poinformujemy Cię, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Co 6 miesięcy (lub w zależności od potrzeb) zaproponujemy usunięcie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków – skaling, a nieestetycznych osadów metodą piaskowania.

Po usunięciu złogów, zęby warto poddać  lakierowaniu – pokrycie powierzchni zębów lakierem fluorkowym  zmniejsza ich wrażliwość i zabezpiecza przed próchnicą.

Fluoryzację kontaktową można także przeprowadzić w dowolnym momencie, przy pomocy żelu lub pianki o dużym stężeniu. Zabieg ten zmniejsza ryzyko próchnicy  oraz zmniejsza dolegliwości bólowe u osób o szczególnie wrażliwych zębach.

Anatomiczne zagłębienia (bruzdy) zębów stałych warto zabezpieczyć przed próchnicą przy pomocy laku szczelinowego. Lakowanie, szczególnie polecane u dzieci , zaraz po wyrznięciu się zębów stałych, można wykonywać bez względu na wiek pacjenta. Znacznie zmniejsz ono możliwość powstania próchnicy w najbardziej typowych miejscach zęba.

Stomatologia zachowawcza

Najszerszy dział stomatologii , koncentrujący się na odbudowie tkanek zęba, utraconych na skutek próchnicy i urazów. Po leczeniu zachowawczym ząb powinien mieć kształt i właściwości zęba w pełni zdrowego, co zapewni  długie i prawidłowe jego funkcjonowanie w jamie ustnej.

Zniszczone tkanki  zęba odtwarzamy za pomocą różnego rodzaju materiałów kompozytowych (do zębów przednich lub bocznych), uwalniających fluor, ampułkowanych glassjonomerów oraz wykonywanych w laboratorium protetycznym wkładów (inlay), o zwiększonej wytrzymałości  i doskonałym dopasowaniu do ubytku. Wkłady stosujemy w przypadku silnie uszkodzonych zębów, dla ochrony pozostałych, osłabionych ścian , a także dla wiernego odtwarzania kształtu i punktów styku z zębami sąsiednimi.

Prawidłowo odbudowane pod względem kształtu i wysokości powierzchnie żujące zębów bocznych, zapobiegają powstawaniu nieszczelności na styku wypełnień z tkanką zęba i zabezpieczają stawy skroniowo-żuchwowe przed występowaniem dysfunkcji.

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna jest połączeniem zabiegów z różnych działów – stomatologii zachowawczej, protetyki, ortodoncji, których celem jest poprawa wyglądu uzębienia i twarzy. Zmieniamy kształt, kolor a także ustawienie zębów dla uzyskania pięknego, dodającego pewności siebie uśmiechu. Poza korektą ustawienia zębów dzięki leczeniu ortodontycznemu oraz ich oczyszczeniu z przebarwień i osadów, stosujemy wybielanie zębów – metodą gabinetową , nakładkową ( w domu pacjenta) lub kombinowaną – seans w gabinecie, a następnie metodą wybielania nakładkowego. W zależności od wstępnej barwy zębów oraz ich podatności, satysfakcjonujące wyniki pojawiają się po jednej lub kilku sesjach wybielania. Zmianę koloru zębów martwych uzyskuje się metodą wybielania wewnętrznego.

– licówki – wykonane z materiału kompozytowego lub ceramicznego – cienkie płatki naklejone na zęby w celu korekty kształtu, zamaskowania uszkodzeń i estetycznej odbudowy tkanek

– kosmetyczne korony protetyczne i mosty – stosowane w przypadku znacznego ubytku tkanek zęba, konieczności dużej korekty jego kształtu lub obecności braków zębowych. Wykonywane z wielu rodzajów materiałów stomatologicznych o różnym stopniu estetyki i wytrzymałości

– wkłady inlay, onlay – estetyczne i trwałe wypełnienia wykonywane w laboratorium protetycznym. Charakteryzują się wiernym odtwarzaniem szczegółów anatomicznych , dużą dokładnością i wysoką trwałością

– relaksacja i zapobieganie napięciom mięśni w obrębie twarzoczaszki – osiągane poprzez zrównoważenie zgryzu oraz stosowanie szyn relaksacyjnych i terapeutycznych, likwidacja zaburzeń zwarcia. Pomaga osiągnąć efekt makroestetyki i odmłodzenia twarzy, a także zapobiega mikrourazom zębów i uzupełnień protetycznych oraz dysfunkcjom stawów skroniowo-żuchwowych

Endodoncja (leczenie kanałowe)

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób miazgi zęba oraz ich powikłań, takich jak zmiany okołowierzchołkowe, resorpcje lub perforacje.
Podstawowym sposobem leczenia  endodontycznego  jest leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe jest wykonywane w przypadku:

  – nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi
– zgorzeli miazgi
– zranienia miazgi (uraz, próchnica)
– stwierdzenia obecności zmian okołowierzchołkowych
– bardzo głębokich ubytków próchniczych
– zwichnięcia zęba
– niektórych schorzeń przyzębia
– wskazań protetycznych, przed wykonaniem korony lub mostu
– nieprawidłowego przeprowadzenia poprzedniego leczenia kanałowego (niedopełnione kanały, brak opracowania i wypełnienia wszystkich kanałów w zębie).

Przed każdym zabiegiem leczenia kanałowego wykonujemy zdjęcie rentgenowskie w celu oceny przebiegu kanałów, ewentualnych zmian okołowierzchołkowych oraz szans na odpowiednią odbudowę protetyczną. Dzięki zastosowaniu radiowizjografii i nowoczesnego aparatu RTG (HELIODENT firmy SIRONA), minimalizujemy dawkę promieniowania i uzyskujemy możliwość komputerowej obróbki zdjęć. W trudnych przypadkach istnieje możliwość wizualizacji postępów leczenia, po zastosowaniu znaczników widocznych na zdjęciu.
Leczenie kanałowe rozpoczyna się otwarciem jam zęba i uzyskaniem dostępu do ujść  kanałów.

Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym.

Lokalizacja ujść wszystkich kanałów oraz ocena ich przebiegu jest możliwa dzięki zastosowaniu lup operacyjnych oraz mikroskopu stomatologicznego, których powiększenie zdecydowanie zwiększa precyzję przeprowadzenia zabiegu.

Przy pomocy urządzenia nazywanego endometrem określa się długość kanałów, wyznaczając punkt końcowy ich oczyszczenia i opracowania oraz ich wypełnienia.
Następnie przy pomocy specjalnie ukształtowanych narzędzi ręcznych i maszynowych z udziałem płynnych preparatów dezynfekujących, usuwa się z kanałów miazgę, bakterie oraz ich toksyny. Kanałom nadaje się regularny kształt umożliwiający ich precyzyjne wypełnienie.

Stosowanie niezwykle giętkich narzędzi (pilników) ze stopu niklowo-tytanowego, a także systemu narzędzi maszynowych pozwala na dokładne opracowanie nawet najbardziej zakrzywionych  kanałów.
Po starannym opracowaniu i dezynfekcji  kanały są suszone i można przystąpić do ich wypełniania.

Materiałem stosowanym do wypełniania kanałów korzeniowych jest gutaperka oraz pasta Ah plus zapobiegająca powstawaniu ewentualnych nieszczelności.
Jakość  wypełnienia kanałów sprawdza się wykonując zdjęcie rentgenowskie.

Leczenie endodontyczne  powinno być w miarę możliwości wykonywane na jednej wizycie, co zmniejsza ryzyko powikłań. W skomplikowanych przypadkach może wymagać dwóch lub nawet trzech spotkań.

Szczególnym przypadkiem leczenia kanałowego jest leczenia powtórne czyli rewizja leczenia kanałowego – reendo.

Wymagane jest ono wówczas, gdy poprzednie leczenie nie przyniosło spodziewanych efektów (niedopełnienie lub brak wypełnienia kanałów, obecność zmian okołowierzchołkowych,  które nie goją się mimo przeprowadzonego leczenia, złamane narzędzie w świetle kanału).
Jedyną alternatywą dla leczenia endo jest w takich przypadkach usunięcie zęba i zastąpienie go zdecydowanie bardziej kosztownym uzupełnieniem protetycznym.
W przebiegu rewizji leczenia kanałowego uzyskuje się dostęp do ujść kanałów, a następnie usuwa z nich materiał wypełniający, udrażnia, koryguje przebieg leczy perforacje.
W przypadkach, w których brak możliwości udrożnienia kanału wykonuje się zabieg resekcji wierzchołka korzenia. Po opracowaniu wszystkich istniejących w zębie kanałów wykonujemy zdjęcie kontrolne dla oceny skuteczności leczenia.
Dezynfekcja oraz wypełnienie kanałów nie różni się od procedur stosowanych przy leczeniu pierwotnym.
Zarówno ząb leczony kanałowo po raz pierwszy, jak i taki który wymagał leczenia powtórnego, może funkcjonować w ustach nawet tak długo, jak każdy zdrowy ząb.
Należy jednak pamiętać, że integralną częścią leczenia endodontycznego jest wykonanie odpowiedniej dla danego przypadku odbudowy (wkładu koronowo-korzeniowego,wypełnienia lub korony protetycznej).

Terminy dotyczące problemów endodontycznych :

Zapalenie miazgi : stan (początkowo odwracalny),w którym podrażniona miazga (uraz, głęboki ubytek) reaguje bólem na nagryzanie ,słodkie, kwaśne, ciepłe lub zimne pokarmy. Występują nieznaczne, a następnie nasilone dolegliwości bólowe (ból samoistny, pulsujący, promieniujący, wzmagający się przy nagryzaniu). Może nastąpić powiększenie węzłów chłonnych.  Początkowo stan zapalny miazgi można leczyć biologicznie. Nieodwracalne stadium wymaga leczenia kanałowego.

Zgorzel : nieodwracalny stan zapalny miazgi zęba wywołany przez bakterie beztlenowe; wymaga leczenia kanałowego. W wielu przypadkach może przebiegać bezobjawowo. Brak leczenia doprowadza do powikłań, także ogólnoustrojowych. W skrajnych przypadkach może skończyć się ekstrakcją zęba.

Zmiany około-wierzchołkowe :    zmiany  chorobowe kości wokół wierzchołków korzeni  zębów, wywołane obecnością bakterii, które przeniknęły  przez światło kanałów. Wymagają leczenia kanałowego, któremu na ogół dobrze się poddają. W skrajnych przypadkach konieczna jest resekcja wierzchołka korzenia.

Martwica miazgi zęba :  stan w którym miazga zęba z różnych przyczyn obumarła lecz nie została zainfekowana.

Przetoka dziąsłowa :  patologiczny kanał w kości i błonie śluzowej odprowadzający ropę z jamy ropnia do jamy ustnej. Wymaga leczenia kanałowego zęba przyczynowego. Po odpowiednim zaopatrzeniu zamyka się na stałe.

Usuwanie zębów

Bezbolesny sposób na pozbycie się mlecznych lub stałych zębów w przypadku braku możliwości ich innego leczenia lub ze wskazań ortodontycznych albo protetycznych.    W gabinecie MiDent  stosowany tylko w ostateczności.

Protetyka

Utrata znacznej części korony zęba lub całego zęba z powodu urazu, uszkodzenia umożliwiającego odbudowę, próchnicy, czy też paradontozy, stanowi defekt zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny.

Współczesna protetyka umożliwia uzupełnienie braków zębowych w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb i wymagań pacjenta.

Silne uszkodzenie korony można uzupełniać przy pomocy wkładów lub nakładów (inlay,onlay), koron protetycznych różnych typów (kompozytowych, metalowych – licowanych porcelaną, na podbudowie z tlenku cyrkonu albo pełnoceramicznych). Korony protetyczne mają także zastosowanie w przypadku całkowitego odłamania widocznej ponad dziąsłem części zęba, jeśli jego korzeń jest zachowany w wystarczającym stopniu.

Korony protetyczne zwiększają również wytrzymałość  zębów leczonych kanałowo.

Estetykę zębów przednich, w przypadku defektów wrodzonych, uszkodzeń, przebarwień, nieprawidłowego kształtu, można zwiększyć wykonując licówki kompozytowe lub pełnoceramiczne, cementowane na widocznych  (wargowych) powierzchniach zębów.

W zależności od rodzaju i rozległości braków zębowych, mogą one zostać uzupełnione przy pomocy protez stałych lub ruchomych, a także mieszanych – łączących oba te rozwiązania.

Wykonujemy uzupełnienia stałe takie jak mosty oparte na koronach (porcelanowe o szkielecie metalowym, ze złota, z tlenku cyrkonu, pełnoceramiczne), mosty adhezyjne (kompozytowe – wzmocnione włóknem szklanym, porcelanowe na szkielecie metalowym).

W przypadku  gdy braki zębowe uniemożliwiają wykonanie protezy stałej, proponujemy zastosowanie uzupełnienia ruchomego np.: protezy akrylowej, nylonowej, akronowej lub szkieletowej (o szkielecie metalowym lub acetalowym). Możliwe jest też wykonanie protezy z materiałów łączonych np. szkieletowej – metalowej z elementami acetalowymi  lub nylonowymi.

Doskonałe efekty funkcjonalne i estetyczne dają protezy mieszane, w których ruchoma proteza jest podtrzymywana przez protezę stałą np. proteza szkieletowa metalowa na zasuwach lub zatrzaskach i koronach protetycznych. Proteza ta nie posiada żadnych widocznych klamer i cechuje się wysoką stabilnością.

Prace protetyczne z zakresu protetyki stomatologicznej wykonujemy przy współpracy laboratorium protetycznego LABDENT z Czeladzi.
LABDENT to laboratorium protetyczne specjalizujące się w usługach z zakresu techniki dentystycznej i ortodoncji.
Fachowość połączona z wysoką estetyką daje gwarancję rzetelnie wykonanej pracy.
Terminowość, dbałość o szczegóły oraz najwyższa staranność jest silną stroną pracowni.

Najwyższy poziom jakości usług gwarantuje:
– zaangażowanie doświadczonego personelu pracującego w branży od wielu lat
– stosowanie najnowszych technologii dostępnych na rynku
– korzystanie z wysokiej klasy urządzeń
– używanie materiałów renomowanych producentów

Więcej informacji i zdjęć prac protetycznych na stronie : www.laboratoriumprotetyczne.pl

Choroba okluzyjna

Choroba okluzyjna to zespół zaburzeń będący wynikiem niewłaściwego kontaktu pomiędzy zębami szczęki i żuchwy . Składa się na niego nieprawidłowa praca stawów skroniowo-żuchwowych i nadmierne napięcie mięśni narządu żucia.

Objawy choroby okluzyjnej pojawiają się stopniowo i początkowo mogą być trudne do zauważenia. Powodem do niepokoju powinno być zaciskanie zębów w sytuacjach stresowych, zgrzytanie w nocy lub dolegliwości bólowe zębów, stawów skroniowo-żuchwowych bądź głowy (te należy oczywiście konsultować z neurologiem). W zaawanowanym stadium choroby, widocznym staje się patologiczne starcie zębów (np. zęby przednie stają się krótsze ich brzegi są nierówne i przezierne).

Najczęstszymi przyczynami choroby są braki zębowe, zbyt mała wysokość zębów bocznych uzyskana w trakcie ich leczenia, a także stres. Wczesne wykrycie problemu pozwala na szybkie i wymagające mniejszych nakładów finansowych leczenie. Polega ono na wyrównaniu zgryzu metodami protetycznymi i (jeśli to konieczne) także ortodontycznymi.

Leczenie kończy wykonanie elastycznej szyny nagryzowej – osłaniającej zęby i zmniejszającej napięcie mięśni. Pacjent, u którego wykryto i podjęto leczenie choroby okluzyjnej, powinien zarówno w trakcie leczenia, jak i po jego zakończeniu pozostawać pod stałą kontrolą stomatologiczną (wizyty kontrolne co 6 miesięcy).